شهرهای مهم پایتخت این کشور شهر سئول (۸۳۶۶۷۵۶ نفر در سال ۱۹۸۰) بوده و پرجمعیت‌ترین شهرها عبارت‌اند از: پوسان (۲۴۵۰۰۰۰) تائگو (۱۳۰۹۰۰۰) اینچون (۷۹۷۰۰۰) و کوانگجو (۶۰۶۵۰۰ نفر). کره ی جنوبی بخش جنوبی شبهه جزیره ی کره -که تقریبا 1100 کیلومتر طول دارد – را اشغال نموده است. این شبه جزیره ی کوهستانی از غرب در کنار دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن (دریای شرق) قرار دارد. در حنوب این شبهه جزیره، تنگه ی کره و دریای چین واقع شده اند. کل مساحت کشور، 032/100 کیلومتر مربع می باشد. کره ی جنوبی را می توان به 4 منطقه ی کلی تقسیم نمود: منطقه ی شرقی که دارای رشته کوههای مرتفع و ساحل مسطح است، منطقه ی غربی با ساحل سطح و وسیع که حوزه ی آبگیر رودخانه‌ها است و دارای تپه‌های دوار می باشد، منطقه ی جنوب غربی با کوه‌ها و دره‌ها و منطقه ی شمال شرقی که حوزه ی وسیع رودخانه ی Nok dong است. نوع زمین در کره جنوبی بیشتر کوهستانی است که بیشتر آن قابل کشت نمی باشد. زمین های پست عمدتا در غرب و جنوب شرقی این کشور واقع شده اند و تقریبا30% کل مساحت کشور را تشکیل می دهند. تقریبا سه هزار جزیره که بیشتر انها کوچک و غیر مسکون می باشند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده اند. استان Jeju تقریبا در 100 کیلومتری جنوب ساحل کره قرار دارد که بزرگترین جزیره ی این کشور می باشد و که مساحت آن 845/1کیلومتر مربع است. Jeju همچنین مکان قرار گیری مرتفع ترین نقطه کره ی جنوبی Hallasa می باشد که دارای ارتفاع 950/1 متر از سطح دریا است.

جزایر Liancourt Rocks و vlleungdo شرقی ترین و Socotra Rock جنوبی ترین جزایر کره ی جنوبی می باشند. کره ی جنوبی دارای 20 پارک ملی و چندین مکان طبیعی ملی مانند Boseon و همچنین پارک اکولوژیکی خلیج Sun cjeon دراستان Jeohha جنوبی می باشد بنادر بنادر مهم کره جنوبی عبارت‌اند از: پوسان در ساحل دریای ژاپن و اینچون در ساحل دریای زرد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری کره جنوبی از ۹ استان و دو شهر ویژه تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی دولت مرکزی اداره شده و مشخصات آن به شرح زیر می‌باشد:

نام مساحت (کیلومتر مربع) مرکز
پوسان (شهر) ۳۷۳  
چجو ۱۸۲۹ چجو
چولای جنوبی ۱۲۰۶۰ کوانگجو
چولای شمالی ۸۰۵۰ چونجو
چونگچونگ جنوبی ۷۸۰۰ تائجون
چونگچونگ شمالی ۷۴۳۶ چونگجو
سئول (شهر) ۶۱۴  
کانگوون ۱۶۷۱۴ چونچون
کیانگسا نگ جنوبی ۱۱۹۴۸ پوسان
کیانگسا نگ شمالی ۱۹۸۰۰ تائگو
کیونگی ۱۰۹۶۰ سئول

لبخند     لطفا" برو به ادامه... 


 
عکس پرچم کره ی جنوبی و نشان ملی کره

 


 

پایتخت
 - مختصات جغرافیایی
سئول
بزرگ‌ترین شهر سئول
زبان رسمی کره ای
نوع حکومت جمهوری
لی میونگ-باک
هان سونگ-سوو
•روز پیذایش ملی
•اعلان استقلال
•دولت موقت
•آزادی
•نخستین جمهوری
•رسمیت توسط سازمان ملل

۳ اکتبر ۲۳۳۳ ق م
۱ مارس ۱۹۱۹
۱۳ آوریل ۱۹۱۹
۱۵ اوت ۱۹۴۵
۱۵ اوت ۱۹۴۸
۱۲ دسامبر ۱۹۴۸
مساحت
 - کل
 
 - آبها (٪)
 
‪۹۹٬۶۴۶ km² ‫(۱۶۸ام)

۰٫۳
جمعیت
 - برآورد ۲۰۰۷
 - تراکم جمعیت
 
‪۴۹٬۰۲۴٬۷۳۷ ‫(۱۰۸ام)
‪۴۸۰/km² ‫(۱۹ام)
تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه
براورد ۲۰۰۶

۱٫۱۹۶ بیلیون دلار (یازدهم)
۲۴٬۵۰۰ دلار (۳۴ ام)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۶) ۰٫۹۱۲ (۲۶ام) – بالا
واحد پول ون (‏KRW)
منطقه زمانی
 - در تابستان (DST)
UTC (UTC+9)
CEST (UTC+9)
کد بین‌المللی خودرو
KOR
دامنه اینترنتی
.kr
پیش‌شماره تلفن
+82

 

مشغول تلفن  یه وقت  با این پیش شماره ای که دادم مظاهم تلفنی نشی ها  ...حالا که بچه ی خوبی هستی بقیشو بخون.
جمهوری کره، معروف به کره جنوبی، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا. پایتخت آن سئول است.

 

 تاریخ

در پی جنگ جهانی دوم ، سربازان شوروی و آمریکا به ترتیب بخش های های شمالی و جنوبی کشور را به کنترل خود درآوردند. با وجود به رسمیت شناختن اولیه ی کره ی متحد در اعلامیه ی قاهره، خصومت فزاینده ی جنگ سرد، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدوئولوژِ ی های مختص خود منجر شده و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت:کره شمالی و کره جنوبی.